Posted in Lifestyle

Ibiza 2017

Hellooooo again everyone! Well, as the title suggests, I was back on my favourite island for a week, only this time I was there with Jordanne and in a different town! However, I’ve now been back almost a week, and it feels like I never went away. So I thought, why not relive it and tell you all about it at the same time? I’m just going to put all the photos in at the end so please do read and have a nosey at our photos! Continue reading “Ibiza 2017”

Advertisements
Posted in Lifestyle

Save Money: Lose Weight Part 3

Welcome back to my new mini series. If you missed Parts 1 and 2, I strongly advise you read them first, just to see how I got to this stage. Their links can be found here and here respectively. Are you ready for my next installment?

 

So I think we’ve covered it – losing weight, can save you money. If you cut out on the takeaways, the meals out, the snacks, and the full priced pre-prepared ready meals. You learn to become shopper savvy, and that the more work/effort put into a food before it reaches the shelves, the more additives and more expensive it will be when you buy it.

 

However, what of the costs of losing weight? Surely there must be some reason we choose to eat the way we do? Well, here is where I will discuss the unseen costs of losing weight.

 

Let’s start with the obvious. The quantity of fresh food bought, there’s no way you can get through so much food in the short amount of time given before the fruit and vegetables go off. Yes, you can cook them and freeze them, or do whatever and freeze them. But then you’re missing the fresh stuff when you just want to take a bite of an apple.

 

All the weight loss experts (well, any I’ve heard) advocate fish, or lean meats. However, both of these can be quite expensive. Especially when you’re buying for a family. Yes, markets can be slightly cheaper, as can butchers or fishmongers. But the truth of the matter is, these will be the most expensive items on your shopping list.

 

The classes I go to are not cheap. They’re not expensive, but they certainly aren’t cheap. At least now on the mainland, I have the option of the online membership for a reduced cost. But whether is £3 or £6, it’s still added money on top of what you’re already spending on food each week.

 

Finally, and the true unspoken cost of losing weight, is the cost of the new clothes you will inevitably have to buy when you are losing weight. From underwear to every other item of clothing. And it’s not cheap! The day of writing this post, I put on what used to be my favourite autumn jeans. A deep purple, that I had bought as part of an outfit. I spent a good deal amount of money on the outfit less than a year ago, and now the trousers are too big and too baggy. I tried to add a belt, however they just look awful. I could cry.

The worst part about the clothing? You can’t just wait until you reach your goal wait before you change your wardrobe. No, instead you have to gradually go from one size to the next, never quite knowing whether or not the size you wear most frequently from one shop will fit you in another. It’s tiring. And did you know your feet will lose weight? I didn’t and now half my shoes don’t stay on my feet anymore. And I’m not even half way near my goal! It’s enough to make anyone regret losing weight.

 

So I suppose what we must ask ourselves is:

Do the costs outweigh the benefits? Would I rather spend a fortune on new clothes every few months, just so I can continue to lose weight and both feel and look healthier? The truth of it is, yes I would rather have a blow out every few months on a new wardrobe. The excitement when that dress that used to not even zip, finally zipping, sitting properly, and actually still having enough room to breathe? Well, you can’t put a price on that.

 

 

Thank you so much to everyone who has stuck with me through this series. I appreciate a week between each post can seem like a long break, especially when there are other posts going live in between them. But your thoughts and comments have interested me so much. Thank you.

 

Have you any pros and cons of losing weight that I haven’t mentioned in this series? Let us know them down below!

Posted in Lifestyle

My Little Home

Eeek! You have no idea how excited I am to share this post with you all. Today, you are invited into my little home to take a look around and see what I’ve managed to do in the last month. Hopefully you’ll like it, but I am open to any suggestions to make it even more homely – as long as they aren’t expensive suggestions! Continue reading “My Little Home”

Posted in Lifestyle

What’s In My Bag? The Beach Bag Edit

Hello again everyone! How are you all keeping? I’m back with another What’s In My Bag post, specifically my beach bag, since while you read this post I am currently tanning myself on the sands of my favourite beach in Ibiza. Continue reading “What’s In My Bag? The Beach Bag Edit”

Posted in Lifestyle

Save Money: Lose Weight Part 2

Welcome back to my new mini series. If you missed Part 1, I strongly advise you read it first, just to see how I got to this stage. It can be found here. Are you ready for my next installment?

 

It seemed ridiculous to me at the time – a £15 new member fee, plus £5.95 per class, all just to be told I was overweight and needed to lose weight. I cried the night we agreed I would join Weight Watchers. I didn’t want to give up my cheese and chocolate and crisps and everything else that I loved! But I went to that first meeting, and that’s when my approach to healthy eating changed.

 

I wont go into the ins and outs of the Weight Watcher programme, except to say that it doesn’t restrict what you can and can’t eat. At least, it doesn’t on the Count Plan – the one I follow. It merely tells you a number of points you are allowed in a day, and then helps you calculate how many points each food item is. For example, the other night I had a plate filled with homemade spaghetti bolognese and some garlic bread, all for 13 smart points. In comparison, a Boost chocolate bar is also 13 smart points. It’s all about deciding which you would rather have.

 

Living at home for the first few months of my weight loss programme, I wasn’t unaware of the cost of the groceries, but I was very aware I no longer wanted to nip across to the shop for a sneaky packet of crisps. I was no longer creeping up to my room with a couple of biscuits tucked into my pockets. The only money I was spending on my weight loss was the £5.95 a week to go to the class, and then maybe a few pounds on the Weight Watchers snacks they sold in the classes. It was great!

We were buying lots of fresh fruit and vegetables, quorn chicken, and the amount of biscuits and crisps in the house was allowed to deplete before we bought in more. I stopped drinking as much alcohol, knowing it would be a minimum of 4 smart points per drink. Mum, Dad and Rachel all continued to eat mostly normally, joining me really only for dinners or snacks. There were a few binge nights, when we all had a few sweets from across the road. While I ate my 5 point milkyway, dad and Rachel managed 2 share bags between them. And for once I didn’t feel the need to stuff my face with food. I was saving money! Except I wasn’t really. But I’ll cover that in Part 3. Today’s post is about money you save when you’re losing weight.

 

I spent a few good long evenings researching recipes and meal plans. Instead of spending £8 or more on a Chinese takeaway, I was finding recipes that were so much cheaper. Even down to my chilli chicken recipe that I posted here a few months ago – if served with rice, it made the perfect substitute for the takeaways I so desperately craved at times. The best part? That recipe came to around £2.20 per serving, and tasted delicious.

 

A bag of apples, or a bunch of bananas, cost less than a multipack of crisps. And they certainly last me longer! If you bulk buy fruit and vegetables, prepare them, and freeze what can be frozen, you’ll find yourself saving money. For example, buy the vegetables in the reduced packages. They may look a little funny, or have a best before date of that day, but these are still perfect! You can prepare them and put them into individual freezer bags for storage, or you can make soups and freeze them! Frozen vegetables from the shops are also incredibly well priced – so much cheaper than buying fresh too.

 

Scanning the frozen aisles and the reduced sections are always a good idea, and when you start with the mindset that you want to eat healthier you will start to reduce your portion sizes and snacks, making your money stretch further in both respects.

 

So I think we’ve covered it – losing weight, can save you money. If you cut out on the takeaways, the meals out, the snacks, and the full priced pre-prepared ready meals. You learn to become shopper savvy, and that the more work/effort put into a food before it reaches the shelves, the more additives and more expensive it will be when you buy it.

 

However, what of the costs of losing weight? Surely there must be some reason we choose to eat the way we do? Well, check back for Part 3 to find out the costs of losing weight.